
Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?
Generalnie apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa. Kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31. 12. 2002, które do obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego zalicza tylko gaśnicę i trójkąt. Rozporządzenie przewiduje jednak wyjątki. Apteczka obowiązkowa jest w autobusach, samochodach ciężarowych przewożących ludzi, taksówkach oraz w samochodach nauki jazdy i egzaminacyjnych.
W przypadku apteczki samochodowej nasze przepisy są niespójne, ponieważ równocześnie zgodnie z art. 162 & 1 Kodeksu Karnego przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności za nieudzielenie pomocy osobie, która znajduje się w stanie zagrożenia życia lub uszczerbku na zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie udzielanie pierwszej pomocy bez apteczki choćby z minimalnym wyposażeniem.
W większości państw europejskich apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu, dlatego wybierając się za granicę warto ją kupić. Co prawda za jej brak w państwach UE nie dostaniemy mandatu, ale w pozostałych już tak.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
Polskie przepisy tej kwestii nie regulują, dlatego producenci apteczek samochodowych kierują się przepisami obowiązującymi w UE i wyposażają apteczki zgodnie z normą DIN 13164. Dzięki temu znajdują się w niej rzeczy niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy w przypadku nie tylko wypadku drogowego, ale także podczas wycieczek za miasto.
Apteczka powinna być wykonana z materiału miękkiego i wodoodpornego w jaskrawych kolorach (czerwony lub pomarańczowy), które ułatwiają ich szybkie zlokalizowanie w samochodzie. W apteczce powinny znaleźć się:
- instrukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z numerami alarmowymi,
- opatrunek indywidualny G,
- opatrunek indywidualny M – 2 szt.,
- opatrunek indywidualny K,
- plastry z opatrunkiem – 14 szt. w różnych rozmiarach,
- przylepiec 5 m na 2,5 cm,
- opaski elastyczne 4 m na 6 cm – 2 szt.,
- opaski elastyczne 4 m na 8 cm – 3 szt.,
- chusta opatrunkowa 40 na 60 cm,
- chusta opatrunkowa 60 na 80 cm,
chusteczki nasączane – 2 szt.,
- koc ratunkowy (termiczny) 210 na 160 cm,
- kompresy 10 na 10 cm – 3 komplety po 2 szt.,
- chusty trójkątne – 2 szt.,
- nożyczki.
Warto kupić do apteczki także kilka zapinek do bandaży, które ułatwiają wykonanie opatrunku. W apteczce nie wolno umieszczać leków (poszkodowany może być na nie uczulony lub może się nimi zadławić) ani środków dezynfekujących, które wymagają specjalnych warunków przechowywania.
Zawartość apteczki należy kontrolować 2 razy w roku, sprawdzając datę ważności środków opatrunkowych i ewentualnie je uzupełniać.
Najlepszym miejscem na przechowywanie apteczki jest kabina samochodu, gdzie w razie potrzeby, można po nią łatwo sięgnąć. Koszt tak wyposażonej apteczki samochodowej to zaledwie wydatek 30-50 zł.
Choć apteczka nie jest obowiązkowa, to warto wozić ją w samochodzie, bo wypadków na drodze jest coraz więcej, nawet stłuczka może zakończyć się uszkodzeniem ręki, nogi lub głowy.