
Gdzie powinny być apteczki w zakładzie pracy?
Zanim jednak przejdzie się do tego, co powinno być zawarte w zakładowej apteczce pierwszej pomocy, warto się najpierw zastanowić nad tym, gdzie konkretnie takie apteczki powinny być rozmieszczone, a co również ważne, jak wiele powinno ich być w danym zakładzie. Jak bowiem każdy doskonale wie, w krytycznych sytuacjach, często nawet zagrażających życiu, wiele zależy od tego, jak szybko danej osobie udzieli się pomocy. Z drugiej jednak strony nikt nie chce, aby dosłownie na każdym rogu i na każdej ścianie wisiała odpowiednia apteczka. Nic więc dziwnego, że kwestia liczebności oraz konkretnego rozmieszczenia apteczek często budzi wiele kontrowersji i zwyczajnie staje się problemem.
Liczba apteczek, która obecna będzie w zakładzie, powinna wynikać z kilku czynników. Przede wszystkim wziąć pod uwagę trzeba to, jakiego rodzaju mogą być zagrożenia w miejscu pracy, a także, z jaką intensywnością mogą występować. Co więcej, wziąć pod uwagę również trzeba wielkość zakładu pracy, a także liczbę obecnych w nim pracowników. Nie bez znaczenia jest również to, jaka będzie łatwość dotarcia do najbliższej apteczki.
Co powinno być zawarte w zakładowej apteczce?
Skoro już wiadomo, na co powinno się zwracać uwagę, gdy podejmuje się decyzje w zakresie ilości oraz rozmieszczenia apteczek w zakładzie pracy, można już przejść do sprawy zdecydowanie najważniejszej, czyli tego, co taka apteczka powinna w sobie zawierać. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Jak się okazuje, w zakresie doboru zawartości zakładowej apteczki nie można polegać na przepisach prawa, ponieważ nie definiują one tego, jaka ma być jej zawartość. Przepisy mówią jedynie o tym, że zwartość apteczki powinna być uzgodniona z lekarzem. Mimo jednak to przyjąć można, że w apteczce w pierwszej kolejności powinno się umieścić różnego rodzaj środki opatrunkowe, takie jak plastry z opatrunkiem i bez niego, opaski elastyczne, opaski dziane, czy też opatrunki jałowe i chusty trójkątne. Jest to zdecydowanie najbardziej podstawowe wyposażenie każdej apteczki. Oprócz tego dobra apteczka powinna być wyposażona w dodatki pozwalające skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Mowa tu jest np. o nożyczkach, maseczkach lub ustnikach do wykonywania sztucznego oddychania, czy też o rękawicach ochronnych.
Innego typu bardzo ważną sprawą w zakresie dobierania zawartości apteczki pierwszej pomocy w miejscu pracy, jest dostosowanie jej składu do tego, jakie mogą być w danym miejscu obecne zagrożenia dla pracowników. Z tego tez powodu apteczka może być wyposażona w takie elementy jak opatrunki hydrożelowe, sól fizjologiczną, środki do przemywania oczu, czy też koce ratunkowe.