Bestsellery
Rękawice RWnyl
Rękawice RWnyl

2,64 zł

2,15 zł

Rękawice RWgrip DRAGON
Rękawice RWgrip DRAGON

3,12 zł

2,54 zł

T-shirt SAHARA
T-shirt SAHARA

21,96 zł

17,85 zł

Ogrodniczki CLASSIC
Ogrodniczki CLASSIC

87,60 zł

71,22 zł

Spodnie CLASSIC
Spodnie CLASSIC

70,80 zł

57,56 zł

Trzewiki ochronne BTPuS1
Trzewiki ochronne BTPuS1

91,68 zł

74,54 zł

Rękawice RECO DRAGON
Rękawice RECO DRAGON

1,75 zł

1,42 zł

Rękawice RdragO
Rękawice RdragO

5,64 zł

4,59 zł

Rękawice RdragB
Rękawice RdragB

5,64 zł

4,59 zł

Kurtka CLASSIC
Kurtka CLASSIC

75,60 zł

61,46 zł

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Kontakt

Fastpol Invest

tel. (85) 873 06 91
Słoneczna 3,
15-694 Fasty
woj. podlaskie
NIP: 9661685198

Jak powinien być ubrany spawacz w czasie pracy

Jak powinien być ubrany spawacz w czasie pracy

Odzież BHP dla spawacza

Spawacz to osoba, której praca polega na łączeniu metali niezależnych, ich stopów, stali, czy żelaza za pomocą różnych metod spawania. Jest to praca wysokiego ryzyka, ponieważ stale występuje niebezpieczeństwo pożarowe, a groźne są również same narzędzia. Właśnie dlatego każdy spawacz musi być szczególnie dobrze wyposażony i pracować w bezpiecznym miejscu z zachowaniem najwyższych środków ostrożności.

Jaką odzież roboczą powinien mieć na sobie spawacz podczas pracy? Pierwszym elementem ochrony spawacza jest kombinezon uszyty z tkanin impregnowanych, które dają ochronę przed ogniem. Taki kombinezon nie tylko chroni spawacza, ale też jego mienie, czyli ubrania na czas pracy, ponieważ przy takiej pracy nietrudno je zniszczyć. Obok kombinezonu, równie popularny jest typowy niebieski fartuch, który jest powszechnie spotykany, choć zapewnia nieco mniejszą ochronę od całego kombinezonu.

Poza kombinezonem i fartuchem spawacz powinien być wyposażony w: środki zapewniające ochronę oczu (okulary, gogle), środki zapewniające ochronę twarzy podczas spawania, rękawice ochronne, zamienne obuwie do pracy, sprzęt zapewniający ochronę układu oddechowego.

Odzież ochronna dla spawacza — normy

Z uwagi na wysokie ryzyko niefortunnych zdarzeń podczas pracy spawacza, powstały bardzo restrykcyjne normy określające konieczną odzież roboczą dla tej grupy.

Odzież robocza dla spawacza ma na celu ochronę przed iskrami, kroplami stopionego metalu, kontaktu z płomieniem, czy promieniowaniem ultrafioletowym. Ubrania muszą mieć właściwości ochronne przed wymienionymi czynnikami i być trwałe, żeby zapewnić spawaczowi ochronę przez pełne 8 godzin pracy, ale też wytrzymać dłuższy czas.

Przyjmuje się, że odzież dla spawacza nie powinna zawierać kieszeni, a tyczy się to przede wszystkim spodni. Jeśli spodnie posiadają kieszenie, to nie powinny być odchylone więcej niż 10 stopni od bocznego szwów. Cała odzież powinna być projektowana tak, by nie nie zawierała żadnych otworów, wolnych przestrzeni, w które może dostać się jakakolwiek iskra. Tak więc odzież dla spawacza powinna być bezwzględnie szczelna i wymieniana, jeśli tylko pojawią się ku temu przesłanki.

 

Pełne wymagania odzieży ochronnej do pracy spawacza reguluje norma PN-EN 470-1. Przytoczona norma reguluje nie tylko wygląd i specyfikę ubrań, a również szereg badań, które taka odzież musi przejść, żeby mogła wejść na rynek jako odzież robocza dla spawacza.

 

Pracodawca ma obowiązek konsultować z pracownikami wymianę czy zakup nowego wyposażenia tak, aby zachować możliwie największe bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników. Oznacza to, że każdy pracownik ma obowiązek sprawdzenia zakupionego wyposażenia i zgłoszenia, jeśli nie zapewnia odpowiedniego bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl