
Buty ochronne – charakterystyka, zastosowanie, najważniejsze funkcje
Mówiąc o środkach ochrony osobistej, nie możemy ominąć odpowiedniego obuwia. Plac budowy jest niebezpiecznym środowiskiem, w którym łatwo o kontuzję lub nieszczęśliwy wypadek, który będzie prowadził do bezpośredniego uszkodzenia zdrowia lub życia pracownika. Odzież ochronna ma za zadanie zapobiec poważnym uszkodzeniom ciała. Należy pamiętać, że to właśnie stopy są narażone na różnego rodzaju wypadki. Niebezpieczne sytuacje mogą powstać w każdym momencie: jak chociażby upuszczenie ciężkiego przedmiotu, poślizgnięcie się na niepewnej powierzchni czy kontakt z niebezpieczną substancją. Buty ochronne mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo wykonywania pracy w nawet ekstremalnych warunkach.
Jakie powinny być dobre buty robocze?
Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od wykonywanej przez pracownika pracy. Buty ochronne dla spawacza powinny cechować się ognioodpornością, natomiast te używane na budowie – mieć wzmocnione, metalowe noski. Miejsce wykonywanej pracy jest również ważne podczas wyboru obuwia ochronnego. W gorących warunkach, gdzie ochrona stóp nie jest priorytetem, dobrze sprawdzą się przewiewne sandały z grubą podeszwą. Natomiast w warunkach, kiedy temperatura spada poniżej zera, idealnym wyborem będą ocieplane, zimowe trzewiki z wysoką cholewką.
Buty ochronne a komfort pracownika
Istotnym elementem podczas wybierania obuwia roboczego jest komfort użytkownika. Buty powinny być przede wszystkim dobrze dopasowane do stóp, nie mogą być ani za duże, ani za małe. Co więcej, powinny posiadać odpowiednią wentylację, aby stopa mogła oddychać. Jeżeli są wyposażone w metalowe noski, nie mogą one uwierać, ani być za krótkie. Najważniejsza jest ochrona palców oraz kostek śródstopia. Buty przeznaczone do pracy w niskich temperaturach powinny cechować się dużą szczelnością, jednocześnie umożliwiając odpowiednią wentylację.
Z jakich materiałów powinny być wykonane buty robocze?
Materiał, z którego zostało wykonane obuwie, również ma bardzo duże znaczenie. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku buty wyprodukowane między innymi ze skóry naturalnej tłoczonej lub skóry bydlęcej. Dodatkowo ważna jest gruba podeszwa, która chroni stopy przed bardzo wysokimi lub niskimi temperaturami. Odpowiednio wykonane buty ochronne powinny spełniać ogólnie przyjęte normy oraz posiadać certyfikat użyteczności. Obuwie, które spełni wszystkie te cechy, może zostać dopuszczone do użytku.