
Odzież ochronna to temat rzeka, a na półkach sklepowych można zauważyć dziesiątki najróżniejszych produktów BHP, takich jak kaski, rękawice robocze, przyłbice, czy nawet buty i kombinezony dla robotników. Oczywiście tak jak są zawody, w których takie środki bezpieczeństwa są opcjonalne, tak samo dla wielu pracowników fizycznych niezaprzeczalnie są one koniecznością. Są prace, których po prostu nie da się wykonywać bezpiecznie bez odpowiednich ubrań BHP. Teraz pozostaje tylko jedno pytanie... Odzież ochronna — w jakich zawodach będzie niezbędna?
Odzież ochronna dla budowlańców
Jednym z pierwszych skojarzeń dotyczących odzieży ochronnej bez wątpienia jest budownictwo. Na placu budowy trzeba zabezpieczyć swoje ciało od stóp do głów, dlatego takie elementy ubioru jak hełmy ochronne, buty i rękawiczki robocze, czy nawet kombinezony BHP są tam codziennością. Przy wykonywaniu niektórych zadań nie może zabraknąć też akcesoriów do ochrony twarzy, najczęściej przyjmujących formę gogli ochronnych lub przyłbicy.
Ochrona dla pracowników produkcji
Zagrożenia w miejscu pracy dotyczą również osób trudzących się produkcją. Maszyny na halach produkcyjnych potrafią być naprawdę niebezpieczne, zwłaszcza kiedy lekceważy się zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jednak robotnicy pracujący na halach produkcyjnych nie mogą sobie pozwolić na odzież ograniczającą ich ruchy, dlatego oprócz kasków i ubrań BHP podstawą ich ubioru zawsze są wysokiej jakości rękawiczki ochronne. Muszą one zapobiegać skaleczeniom i urazom, jednocześnie odznaczając się dobrą przyczepnością i dając swobodę poruszania dłońmi.
Czy hydraulikom potrzebna jest odzież ochronna?
Choć hydraulicy nie są narażeni na tyle niebezpieczeństw co pracownicy przemysłu ciężkiego i budowlanego, to oni również potrzebują odzieży ochronnej. Jednak odzież BHP w tej branży, choć również chroni przed otarciami i skaleczeniami, jest w głównej mierze potrzebna do utrzymania czystości i higieny przez pracowników. Dlatego hydraulicy często stawiają na robocze kombinezony i rękawiczki, które ochronią ich przed brudem.
Na elektryka czyha więcej zagrożeń niż prąd elektryczny
Warto wspomnieć o tym, że w pracy elektrycy są narażeni na znacznie więcej niebezpieczeństw, niż mogłoby się wydawać. Oczywiście przez wzgląd na napięcie elektryczne rękawice elektrostatyczne to podstawa ubioru BHP w branży elektrycznej, jednak nie są one wyłącznym elementem ochrony dla elektryków. Kaski, odzież ochronna, buty BHP... Wszystko to stanowi ważny element ubioru każdego profesjonalnego elektryka, zwłaszcza jeśli pracuje on na dużych wysokościach.
Bezpieczeństwo w warsztacie mechanika
Zasady BHP w warsztatach motoryzacyjnych są podobne do tych we wcześniej wspomnianych zakładach produkcji. W końcu mechanik również potrzebuje swobody poruszania dłońmi połączonej z jednoczesną ochroną. Niemniej mechanicy mało kiedy stosują kaski ochronne, a ich odzież robocza powinna okrywać całe ciało, ponieważ tak jak hydraulicy są oni wystawieni na wszelkiego rodzaju zabrudzenia.
Jak zachować bezpieczeństwo pracując na magazynie?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pracownicy magazynów również są wystawieni na najróżniejsze niebezpieczeństwa. Towar może przykładowo zsunąć się z półki i spaść komuś na głowę czy nogi. Co więcej, niektóre przechowywane artykuły mogą być ostre lub nawet żrące, dlatego w zależności od przechowywanych towarów konieczne jest też zabezpieczanie dłoni i ciała. Podstawowym ubiorem BHP na magazynach są jednak dobry kask i solidne buty robocze.
Inne zawody wymagające odzieży ochronnej
Należy jednak pamiętać, że istnieje cała gama innych zawodów, w których niezbędna jest odzież ochronna. Tak naprawdę to podstawowe środki BHP przydają się w niemalże każdej pracy fizycznej, a nawet jeśli nie mówi o nich kodeks pracy to ostrożności nigdy nie za wiele. Jeżeli podejrzewasz, że w pracy grozi Ci niebezpieczeństwo, zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup odzieży ochronnej dla robotników. Bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze!