
Odzież robocza w pracy fizycznej bez wątpienia jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli pracuje się w takich branżach jak przemysł ciężki i budownictwo. W końcu ubrania BHP pozwalają zachować bezpieczeństwo, często nawet ratując życie noszącym je robotnikom. Kupując odzież roboczą, trzeba jednak mieć na uwadze, że prawdopodobnie będzie ona ulegała silnym zabrudzeniom, takim jak zaschnięta farba, ślady błota, czy plamy po rozlanych smarach. Dlatego dla zachowania higieny i dobrego samopoczucia konieczne jest jej regularne czyszczenie.
Jaka odzież ochronna do pracy?
Niestety nie da się uniwersalnie określić "ochronnego dress code'u" dla wszystkich prac. Tak jak elektryk będzie potrzebował specjalnych rękawiczek antystatycznych, tak spawaczowi bezpieczeństwo zapewni cały kombinezon roboczy razem z przyłbicą i kaskiem. Najlepiej jest skonsultować tę kwestię z innymi pracownikami tej samej branży lub nawet ze swoim szefostwem, któremu powinno zależeć na tym, aby pracownicy przestrzegali wszelkich zasad BHP dla danego zawodu.
Jako przykład możemy przeanalizować ubiór ochronny dla budowlańców, ponieważ są oni jednymi z najczęstszych klientów sklepów z odzieżą roboczą. Robotnicy pracujący w branży budowlanej potrzebują nie tylko hełmów ochronnych, ale również spodni i butów roboczych. Nogi na placu budowy są nie tylko bardzo często narażane na niebezpieczeństwa, ale również ludzie zwracają na nie znacznie mniej uwagi niż na przykład na swoje dłonie. À propos dłoni, budowlańcy koniecznie muszą mieć dobre rękawice robocze, które przez praktycznie cały czas chronią ich dłonie przed urazami i uszkodzeniami. Poza tym pracownicy budownictwa zwykle potrzebują kamizelek lub kurtek odblaskowych, które co prawda nie mają bezpośrednich właściwości ochronnych, ale za to zwiększają ich widoczność, co pozwala uniknąć wielu przykrych wypadków z udziałem osób trzecich. Dodatkowo wielu budowlańców decyduje się na zakup kombinezonów ochronnych, które osłaniają całe ciało, chroniąc je przed otarciami, skaleczeniami i innymi uszczerbkami na zdrowiu.
Jak prać ubrania robocze?
Tak naprawdę wszystko zależy tu od rodzaju ubrań. Ciuchy robocze należy posortować ze względu na kolorystykę (jasne, ciemne i żywe kolory), a następnie wyprać według zaleceń producenta podanych na metce. Dobrze jest też przed praniem wyczyścić ubrania robocze na sucho, tak aby drobne elementy takie jak piach nie zaszkodziły pralce. Jeżeli na materiale znajdują się plamy, można użyć przeznaczonych do nich detergentów, na czele z odplamiaczem.
Czy buty robocze można wyprać w pralce?
Sprawa wygląda jednak nieco inaczej jeżeli odzież BHP wymagająca prania nie jest wykonana z tkaniny. Mowa tu głównie o akcesoriach takich jak obuwie. W końcu butów nie można włożyć do pralki razem z resztą ubrań, bo mogłoby to doprowadzić zarówno do zniszczenia obuwia, jak i bębna pralki — zwłaszcza jeśli mowa tu o ciężkich butach roboczych. Zatem jak prać buty robocze? Czy w ogóle jest taka możliwość? Cóż, zdecydowanie lepiej jest unikać prania z użyciem pralki i zwrócić się ku praniu ręcznemu. Można do niego użyć na przykład gąbki z wodą i mydłem lub nasączonej ścierki. W przypadku drobnych plam można również zdecydować się na używanie pasty do butów, zwłaszcza że są to tylko buty robocze, a nie obuwie wyjściowe. Jeżeli jednak naprawdę istnieje konieczność włożenia obuwia BHP do pralki, trzeba pamiętać o kilku ważnych regułach.
Przede wszystkim butów roboczych nie można prać w temperaturze wody wyższej niż 40 stopni. Cieplejsza woda jest niemalże gwarancją tego, że klej do butów się rozpuści, a buty zniszczą. Poza tym dobrze jest wybrać program o jak najmniejszej ilości obrotów na minutę, gdyż twarde obuwie uderzające o bęben pralki może wyrządzić szkodę zarówno samemu sobie, jak i urządzeniu. Tak samo jak w przypadku ubrań, przed wypraniem butów BHP najlepiej je wyczyścić na sucho i pozbyć się jak największej ilości zabrudzeń, które mogłyby utrudnić pralce wykonanie swojego zadania. Ostatnim środkiem bezpieczeństwa jest wyciągnięcie z butów sznurowadeł i ewentualnych wkładek.